Stackpole Electronics Inc RMCF0805FT2K43
Part No.:
RMCF0805FT2K43
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES 2.43K OHM 1% 1/8W 0805
Shipping
RMCF0805FT2K43 Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RMCF
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
2.43 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)