Stackpole Electronics Inc RMCF0603FG30K0
Part No.:
RMCF0603FG30K0
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES 30K OHM 1% 1/10W 0603
Shipping
RMCF0603FG30K0 Information
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Resistance:
30 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)