KYOCERA AVX REH1625271M120B
Part No.:
REH1625271M120B
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 120V RADIAL
Shipping
REH1625271M120B Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package/Case:
Series:
REH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
120 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
504 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
720 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
1.063" (27.00mm)