KYOCERA AVX REH0511101M010B
Part No.:
REH0511101M010B
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 10V POLAR
Shipping
REH0511101M010B Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package/Case:
Series:
REH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
56 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
80 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)