KYOCERA AVX REA05112R2M050B
Part No.:
REA05112R2M050B
Description:
CAP ALUM 50V POLAR
Shipping
REA05112R2M050B Information
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
36.8 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)