KYOCERA AVX REA0511100M050B
Part No.:
REA0511100M050B
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 50V POLAR
Shipping
REA0511100M050B Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package/Case:
Series:
REA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
51 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
81.6 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)