Vishay Sfernice RCMM021201GKS14
Part No.:
RCMM021201GKS14
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 1.2K OHM 2% 1/2W AXIAL
Shipping
RCMM021201GKS14 Information
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RCMM
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Resistance:
1.2 kOhms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)