YAGEO RC0805FR-071K27L
Part No.:
RC0805FR-071K27L
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES 1.27K OHM 1% 1/8W 0805
Shipping
RC0805FR-071K27L Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
RC_L
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.27 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)