YAGEO RC0402FR-7W10KL
Part No.:
RC0402FR-7W10KL
Description:
RES 10K OHM 1% 1/8W 0402
Shipping
RC0402FR-7W10KL Information
Series:
RC_L
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)