Nichicon QYX2A104KTP
Part No.:
QYX2A104KTP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL
Shipping
QYX2A104KTP Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.433" L x 0.217" W (11.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)