NXP USA Inc. PTVS40VP1UTP,115
Part No.:
PTVS40VP1UTP,115
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC CFP5
Shipping
PTVS40VP1UTP,115 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 185°C (TA)