Bourns Inc. PTVS3-380C
Part No.:
PTVS3-380C
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Description:
TVS DIODE 380VWM 570VC AXIAL
Shipping
PTVS3-380C Information
Package/Case:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
380V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
401V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
570V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3000A (3kA) (8/20µs)
Capacitance @ Frequency:
700pF @ 10kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)