Bourns Inc. PTVS3-058C
Part No.:
PTVS3-058C
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Description:
TVS DIODE 58VWM 100VC AXIAL
Shipping
PTVS3-058C Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Series:
PTVS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
64V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
110V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3000A (3kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
2300pF @ 10kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)