Nexperia USA Inc. PTVS18VS1UR/8X
Part No.:
PTVS18VS1UR/8X
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-123W
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SOD123W
Shipping
PTVS18VS1UR/8X Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package/Case:
SOD-123W
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)