Nexperia USA Inc. PESD5V5V1BCSNYL
Part No.:
PESD5V5V1BCSNYL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
01005 (0402 Metric)
Description:
TVS DIODE 5.5VWM 10.2VC DSN0402B
Shipping
PESD5V5V1BCSNYL Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8A (8/20µs)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
8.6pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)