Diotec Semiconductor P6SMBJ8.5A
Part No.:
P6SMBJ8.5A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Description:
TVS SMB 8.5V 600W UNIDIR
Shipping
P6SMBJ8.5A Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)