Diotec Semiconductor P6SMBJ51A
Part No.:
P6SMBJ51A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Description:
TVS SMB 51V 600W UNIDIR
Shipping
P6SMBJ51A Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)