Good-Ark Semiconductor P6KE200CA
Part No.:
P6KE200CA
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Description:
TVS, BI-DIR, 600W, 200V, DO-204A
Shipping
P6KE200CA Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
162V
Voltage - Breakdown (Min):
180V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
287V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)