onsemi P6KE200ARLG
Part No.:
P6KE200ARLG
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
T-18, Axial
Description:
ZEN SUR40 TVS 600W 200V
Shipping
P6KE200ARLG Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
T-18, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
171V
Voltage - Breakdown (Min):
190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)