SMC Diode Solutions P4SMF58A
Part No.:
P4SMF58A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SOD123FL
Shipping
P4SMF58A Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
SOD-123F
Series:
P4SMF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.3A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)