Good-Ark Semiconductor P4SMA530A
Part No.:
P4SMA530A
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS, UNI-DIR, 400W, 530V, DO-214
Shipping
P4SMA530A Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
P4SMAx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
477V
Voltage - Breakdown (Min):
503.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
725V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
600mA
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)