Good-Ark Semiconductor P4KE200A
Part No.:
P4KE200A
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
TVS, UNI-DIR, 400W, 200V, DO-204
Shipping
P4KE200A Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
171V
Voltage - Breakdown (Min):
190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.5A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)