Renesas Electronics Corporation NNCD6.8J-T1-A
Part No.:
NNCD6.8J-T1-A
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-723
Description:
TVS DIODE 6.8VWM 2-ULTRA
Shipping
NNCD6.8J-T1-A Information
Manufacturer:
Package/Case:
SOD-723
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.8V
Voltage - Breakdown (Min):
6.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
85W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)