Microchip Technology MXUPTB33E3
Part No.:
MXUPTB33E3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-216AA
Description:
TVS DIODE
Shipping
MXUPTB33E3 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-216AA
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
56.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.65A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)