ITT Cannon, LLC MS3102R22-14SF16
Part No.:
MS3102R22-14SF16
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN RCPT FMALE 19P SOLDER CUP
Shipping
MS3102R22-14SF16 Information
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
MS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
19
Grade:
Military
Qualification:
MIL-DTL-5015
Shell Size - Insert:
22-14
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Termination:
Solder Cup
Fastening Type:
Threaded
Orientation:
N (Normal)
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum Alloy
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Silver
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
Environment Resistant
Material Flammability Rating:
Shielding:
Current Rating (Amps):
22A
Voltage Rating:
500VAC, 700VDC