Conesys MS27656T19B28SA
Part No.:
MS27656T19B28SA
Description:
CONN RCPT FMALE 28POS CRIMP
Shipping
MS27656T19B28SA Information
Series:
Military, MIL-DTL-38999 Series I
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert:
19-28
Shell Size, MIL:
F
Orientation:
A
Shell Material:
Aluminum Alloy
Shell Finish:
Olive Green Cadmium
Color:
Olive Green
Ingress Protection:
Environment Resistant
Current Rating (Amps):
7.5A, 13A