Conesys MS27513E18F28P
Part No.:
MS27513E18F28P
Description:
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Shipping
MS27513E18F28P Information
Series:
Military, MIL-DTL-38999 Series II
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert:
18-28
Orientation:
N (Normal)
Shell Material:
Aluminum
Shell Finish:
Nickel
Color:
Silver
Current Rating (Amps):
7.5A, 13A