Conesys MS27513E18B28P
Part No.:
MS27513E18B28P
Manufacturer:
Conesys
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Shipping
MS27513E18B28P Information
Manufacturer:
Conesys
Series:
Military, MIL-DTL-38999 Series II
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Number of Positions:
28
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
18-28
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Bayonet Lock
Orientation:
N (Normal)
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
Shielding:
Shielded
Current Rating (Amps):
7.5A, 13A