Microchip Technology MRT100KP40CA/TR
Part No.:
MRT100KP40CA/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Description:
TVS 40V 5% 100000W BI
Shipping
MRT100KP40CA/TR Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
78.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1273A (1.273kA)
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)