Microchip Technology MPT-22C/TR
Part No.:
MPT-22C/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-202AA, DO-13, Axial
Description:
BI-DIRECTIONAL TVS
Shipping
MPT-22C/TR Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-202AA, DO-13, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
22V
Voltage - Breakdown (Min):
25.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
40A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)