Microchip Technology MPLAD36KP180AE3
Part No.:
MPLAD36KP180AE3
Description:
TVS DIODE 180VWM 291VC PLAD
Shipping
MPLAD36KP180AE3 Information
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
180V
Voltage - Breakdown (Min):
200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
291V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
124A
Power - Peak Pulse:
36000W (36kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)