Caddock Electronics Inc. MP825-0.10-1%
Part No.:
MP825-0.10-1%
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-126-2
Description:
RES 0.1 OHM 1% 25W TO126
Shipping
MP825-0.10-1% Information
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Series:
Kool-Pak®MP800
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
25W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
0/ +200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-126
Size / Dimension:
0.320" L x 0.110" W (8.12mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.550" (13.97mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
  • MP825-0.10-1%
  • MP825-0.10-1% PDF
  • MP825-0.10-1% Datasheet
  • MP825-0.10-1% Specifications
  • MP825-0.10-1% Images
  • Buy MP825-0.10-1%
  • MP825-0.10-1% Price
  • MP825-0.10-1% Distributor
  • MP825-0.10-1% Supplier
  • MP825-0.10-1% Wholesale
  • Include Parts
  • Popular Search
The following parts include "MP825-0.10-1%" in Silicon Labs MP825-0.10-1%.