Caddock Electronics Inc. MP2060-0.20-1%
Part No.:
MP2060-0.20-1%
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2 Full Pack
Description:
RES 0.2 OHM 1% 60W TO220
Shipping
MP2060-0.20-1% Information
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Series:
Kool-Pak®MP2060
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
200 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
60W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
0/ +100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.410" L x 0.175" W (10.41mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.52mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
  • MP2060-0.20-1%
  • MP2060-0.20-1% PDF
  • MP2060-0.20-1% Datasheet
  • MP2060-0.20-1% Specifications
  • MP2060-0.20-1% Images
  • Buy MP2060-0.20-1%
  • MP2060-0.20-1% Price
  • MP2060-0.20-1% Distributor
  • MP2060-0.20-1% Supplier
  • MP2060-0.20-1% Wholesale
  • Include Parts
  • Popular Search
The following parts include "MP2060-0.20-1%" in Silicon Labs MP2060-0.20-1%.