Caddock Electronics Inc. MK232-100-1%
Part No.:
MK232-100-1%
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 100 OHM 1% 3/4W RADIAL
Shipping
MK232-100-1% Information
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Series:
MK200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.290" L x 0.095" W (7.37mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.63mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
  • MK232-100-1%
  • MK232-100-1% PDF
  • MK232-100-1% Datasheet
  • MK232-100-1% Specifications
  • MK232-100-1% Images
  • Buy MK232-100-1%
  • MK232-100-1% Price
  • MK232-100-1% Distributor
  • MK232-100-1% Supplier
  • MK232-100-1% Wholesale
  • Include Parts
  • Popular Search
The following parts include "MK232-100-1%" in Silicon Labs MK232-100-1%.