KOA Speer Electronics, Inc. MF1/4DC44R2F
Part No.:
MF1/4DC44R2F
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 44.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Shipping
MF1/4DC44R2F Information
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Series:
MF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
44.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)