KOA Speer Electronics, Inc. MF1/2DC1004F
Part No.:
MF1/2DC1004F
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 1M OHM 1% 1/2W AXIAL
Shipping
MF1/2DC1004F Information
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Series:
MF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)