ITT Cannon, LLC KPT2E22-55PXEX
Part No.:
KPT2E22-55PXEX
Description:
CONN RCPT MALE 55POS GOLD SOLDER
Shipping
KPT2E22-55PXEX Information
Series:
KPT
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Number of Positions:
55
Shell Size - Insert:
22-55
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:
Flange
Termination:
Solder
Orientation:
X
Current Rating (Amps):
7.5A
Voltage Rating:
600VAC, 850VDC