ITT Cannon, LLC KPT05A22-55SA206
Part No.:
KPT05A22-55SA206
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN PLUG 55POS INLINE W/SKT
Shipping
KPT05A22-55SA206 Information
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
KPT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
55
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
22-55
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination:
Solder Cup
Fastening Type:
Bayonet Lock
Orientation:
N (Normal)
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum Alloy
Shell Finish:
Black Zinc
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Black
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
Shielding:
Current Rating (Amps):
7.5A
Voltage Rating:
600VAC, 850VDC