ITT Cannon, LLC KPT02E24-61SXEW
Part No.:
KPT02E24-61SXEW
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD SLDR
Shipping
KPT02E24-61SXEW Information
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
KPT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
61
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
24-61
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:
Flange
Termination:
Solder
Fastening Type:
Bayonet Lock
Orientation:
X
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum Alloy
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
Environment Resistant
Material Flammability Rating:
Shielding:
Current Rating (Amps):
7.5A
Voltage Rating:
600VAC, 850VDC