ITT Cannon, LLC KPSE08P18-32P
Part No.:
KPSE08P18-32P
Description:
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Shipping
KPSE08P18-32P Information
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
32
Shell Size - Insert:
18-32
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Orientation:
N (Normal)
Ingress Protection:
Environment Resistant
Current Rating (Amps):
7.5A
Voltage Rating:
600VAC, 850VDC