ITT Cannon, LLC KPSE06E18-11SX
Part No.:
KPSE06E18-11SX
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Shipping
KPSE06E18-11SX Information
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
KPSE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
11
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
18-11
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Bayonet Lock
Orientation:
X
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum Alloy
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
Environment Resistant
Material Flammability Rating:
Shielding:
Current Rating (Amps):
13A
Voltage Rating:
1000VAC, 1400VDC