ITT Cannon, LLC KPSE02E20-41SW
Part No.:
KPSE02E20-41SW
Description:
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Shipping
KPSE02E20-41SW Information
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
41
Shell Size - Insert:
20-41
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Orientation:
W
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Color:
Olive Drab
Current Rating (Amps):
7.5A
Voltage Rating:
600VAC, 850VDC