ITT Cannon, LLC KPSE01F22-55S
Part No.:
KPSE01F22-55S
Description:
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Shipping
KPSE01F22-55S Information
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
55
Shell Size - Insert:
22-55
Orientation:
N (Normal)
Ingress Protection:
Environment Resistant
Current Rating (Amps):
7.5A
Voltage Rating:
600VAC, 850VDC