ITT Cannon, LLC KPSE01B22-21SW
Part No.:
KPSE01B22-21SW
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Shipping
KPSE01B22-21SW Information
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
KPSE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
21
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
22-21
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Bayonet Lock
Orientation:
W
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum Alloy
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
Shielding:
Current Rating (Amps):
13A
Voltage Rating:
1000VAC, 1400VDC