onsemi ICTE-18RL4G
Part No.:
ICTE-18RL4G
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Description:
TVS DIODE 18VWM 30VC AXIAL
Shipping
ICTE-18RL4G Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Series:
Mosorb™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
21.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
30V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
50A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)