HY Electronic (Cayman) Limited H20D55V0B
Part No.:
H20D55V0B
Manufacturer:
HY Electronic (Cayman) Limited
Category:
TVS Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
ESD PROTECTION DIODE
Shipping
H20D55V0B Information
Manufacturer:
HY Electronic (Cayman) Limited
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
5.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
30pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)