Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT36-E3-08
Part No.:
GSOT36-E3-08
Description:
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23-3
Shipping
GSOT36-E3-08 Information
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
39V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
71V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
248W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
52pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)