Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT36C-HG3-08
Part No.:
GSOT36C-HG3-08
Description:
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23
Shipping
GSOT36C-HG3-08 Information
Unidirectional Channels:
2
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
39V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
71V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
248W
Capacitance @ Frequency:
52pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)