Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT24C-HG3-08
Part No.:
GSOT24C-HG3-08
Shipping
GSOT24C-HG3-08 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
27V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
47V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
235W
Capacitance @ Frequency:
65pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)