Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT24C-G3-08
Part No.:
GSOT24C-G3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
TVS DIODE 24VWM 47VC SOT23
Shipping
GSOT24C-G3-08 Information
Manufacturer:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
2
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
27V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
47V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
235W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
65pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)